Gabriela | amz GUIDE

Co je Amazon Marketplace

Pamatuji si na své začátky v oblasti online tržišť. Nebylo mi jasné, jak celý ten systém funguje, jaké zboží mohu konkrétně na Amazonu prodávat a hlavně jak. 

Tento článek je pro všechny, které tento online svět láká, ale potřebují se nejprve zorientovat. Ti, kteří mají o Amazonu alespoň základní povědomí mohou přeskočit k četbě mého eBooku, který je zdarma ke stažení ZDE.

Pojďme si ujasnit názvosloví. Online marketplace je obecný název využívaný pro všechna česky řečeno online tržiště, nebo internetová tržiště. Na těchto tržištích nabízí své zboží více prodejců. Zákazník má tedy možnost porovnat cenu, přečíst si více informací a recenzí na zboží, nebo prodejce.

Představte si tržiště plné obchodníků, zboží a v neposlední řadě i zákazníků. Pro tento případ můžeme toto tržiště nazvat Amazonem. 

Obchodníci nabízí na tržišti zboží, které vyrobili, nebo od někoho výhodně nakoupili. Zákazníci naopak hledají konkrétní zboží, nebo hledají inspiraci třeba na dárek. Každý obchodník nabízí určitý sortiment. Někteří obchodníci nabízí i stejné zboží. Lišit se může kvalita, cena, nebo třeba i jen přístup k zákazníkovi.

Od koho si koupíte na klasickém trhu červený hrnek s bílými puntíky? Od nekomunikativního prodejce, který se dívá do mobilu, nebo od sympatické dámy, která s vámi komunikuje? Dozvíte se od ní třeba i to, že hrníček můžete umývat v myčce, nebo dát do mikrovlnky.

Myslím, že rozhodnutí je jasné. 🙂

V tomto je Amazon stejný jako klasická tržiště. Rozdíl je v tom, že na Amazonu nakupujete online. Rozdíl bude tedy v komunikaci a doručení zboží. 

Komunikace na Amazonu probíhá formou textů a obrázků. Přímá komunikace se zákazníkem je minimální. Většina procesů jde na Amazonu automatizovat. Nemusíte tedy mít strach z jazykové bariéry. Více informací o způsobu prodeje na Amazonu si můžete přečíst v mém eBooku zdarma

Doručení probíhá dvěma způsoby. Zboží zákazníkovi můžete doručit přímo vy, nebo své zboží naskladníte za poplatek na Amazon. Amazon v tomto případě řeší dopravu i vratky za vás. 

Ve svém eBooku zdarma řeším téma dopravy více dopodrobna. eBook si můžete stáhnout ZDE

Na Amazonu může prodávat opravdu každý. Není určený pouze velkým značkám. Naopak dává možnost prodeje zboží i menším firmám, obchodníkům a handmade výrobcům.